top of page
Foto (1).jpg
The Most Beautiful Sound Next to Silence

To miejsce jest o muzyce pochodzącej z autorskiej wytwórni ECM, którą kolekcjonuję od wielu lat. Obecnie na mojej półce jest już ponad 1000 tytułów i prawie co tydzień pojawiają się nowe. Te płyty, które posiadam i które znam, są oznaczone jako Home Library w sekcji ECM Catalog i są również szczegółowo opisane. Na stronach znajduje się też wiele hiperłączy, które bardzo mi się podobają, gdyż pozwalają na swoistą podróż po świecie ECM - np. jaka jest muzyka, którą stworzyła dana osoba, kto jeszcze uczestniczył w tworzeniu tej płyty, jakie są inne nagrania tych muzyków itp. Możemy również znaleźć więcej informacji o muzykach i kompozytorach ze źródeł zewnętrznych, dlatego jest to żywe i na bieżąco aktualizowane repozytorium o muzyce ECM i jej twórcach.

 

A na początek szybkie wprowadzenie do świata ECM…

 

W ciągu pięćdziesięcioletniej historii ECM Records zyskała sobie reputację jednej z najbardziej pełnych polotu i kreatywnych niezależnych wytwórni fonograficznych.  Dla wielu miłośników muzyki –  jak zwrócił uwagę „The Village Voice” – ECM stała się bardziej „gatunkiem niż wytwórnią”, aczkolwiek gatunkiem stworzonym z muzyki pochodzącej z najrozmaitszych źródeł. Niezmiennie wysoka jakość produkcji ECM jest już legendarna, a jej muzyka i towarzyszące jej projekty graficzne stały się tematami książek, filmów i wystaw na całym świecie. 

ECM (Edition of Contemporary Music) została założona przez producenta Manfreda Eichera i Karla Eggera w Monachium w 1969 roku i od początku przykładała dużą wagę do improwizacji. Pierwszym wyprodukowanym przez nią albumem był trafnie zatytułowany „Free At Last” Mala Waldrona. Wkrótce pojawiły się też wyznaczające standardy w muzyce jazzowej nagrania takich artystów, jak Paul Bley, Keith Jarrett, Jan Garbarek, Chick Corea, Gary Burton, the Art Ensemble of Chicago, Don Cherry, John Surman, Terje Rypdal, Egberto Gismonti, Enrico Rava, Ralph Towner, Pat Metheny i wielu innych.  Pod koniec lat siedemdziesiątych repertuar wytwórni poszerzono o muzykę współczesną z wymagającymi kompozycjami Steve’a Reicha, „Music for 18 Musicians” i „Dolmen Music” Meredith Monk.

 

W 1984 roku rozpoczęto projekt ECM New Series, wydając rewolucyjny album „Tabula Rasa” Arvo Pärta. Od tamtej pory New Series stał się szeroką platformą mieszczącą całe spektrum kompozycji, od średniowiecza po czasy współczesne. Eicher, produkując nagrania z obu nurtów ECM, zdobył liczne nagrody jako Producent Roku w kategorii Muzyka Klasyczna i Producent Roku w kategorii Muzyka Jazzowa. Sama wytwórnia również ma na koncie międzynarodowe nagrody w obu kategoriach. 

Do kompozytorów, których nagrania są regularnie wydawane w ramach New Series ECM, należą – oprócz Pärta – György Kurtág, Valentin Silvestrov, Tigran Mansurian, Giya Kancheli, Erkki-Sven Tüür, Heinz Holliger, Heiner Goebbels, Helena Tulve i Eleni Karaindrou.  Wśród muzyków New Series są sir András Schiff, Kim Kashkashian, Gidon Kremer, Dennis Russell Davies, Tõnu Kaljuste, Thomas Demenga, Anja Lechner, Rolf Lislevand, Carolin Widmann, Hilliard Ensemble, Trio Mediaeval, John Potter, Alexei Lubimov, Momo Kodama, Anna Gourari, John Holloway, Michelle Makarski i Duo Gazzana. W ramach New Series nagrano również utwory poetyckie w interpretacji Bruno Ganza i Christiana Reinera. 

Jednym z osiągnięć ECM jest doprowadzanie do spotkań artystów z różnych światów muzycznych, co daje niezwykłe rezultaty. Współpraca Keitha Jarretta i Gidona Kremera zaowocowała najlepszą dotychczas interpretacją kompozycji Fratres Pärta. Połączenie saksofonisty Jana Garbarka i Hilliard Ensemble przy pracy nad „Officium” przełożyło się na sukces artystyczny i komercyjny i doprowadziło do dwudziestu lat wspólnych tras koncertowych.  W 2017 roku byliśmy świadkami kolejnej współpracy międzykulturowej, tym razem pomiędzy tunezyjskim oudzistą Anouarem Brahemem i muzykami jazzowymi Dave’em Hollandem, Jackiem DeJohnette’em i Django Batesem nad „Blue Maqams”. 

 

Dorastają kolejne pokolenia słuchaczy muzyki produkowanej przez ECM. Nagrywane są albumy drugiej i trzeciej generacji europejskich artystów, do których należą Trygve Seim, Jakob Bro, Mathias Eick, Nik Bärtsch, Marcin Wasilewski, Colin Vallon, Thomas Strønen, Tord Gustavsen, Julia Hülsmann, Giovanni Guidi, Mette Henriette i inni.

Wytwórnia kontynuuje też dokumentowanie pracy kreatywnych muzyków działających w Stanach Zjednoczonych, takich jak Vijay Iyer, David Virelles, Craig Taborn, Chris Potter, Tim Berne, Mark Turner, Ches Smith, David Torn, Mat Maneri i wielu innych.  Praca toczy się dalej.

(http://www.muzyczneabc.pl)

bottom of page