top of page

Solowym debiutem włoskiego pianisty Glauco Veniera w katalogu wytwórni ECM jest album: "Miniatures" zarejestrowany w RSI studio w Lugano. Płytę wypełnia cykl własnych utworów muzyka znanego z współpracy z Normą Winstone, oraz kompozycji inspirowanych twórczością m.in. Komitasa Wardapeta, Georgija Gurdżijewa i Guillaume Dufaya. Venier swą refleksyjną pianistykę wzbogaca baterią rozmaitych perkusjonaliów, tworząc muzykę wyciszoną i skłaniającą do zadumy.


Pomysł nagrania albumu zrodził się przy okazji pracy Veniera nad dźwiękową ilustracją do filmu o malarzu i rzeźbiarzu Giorgio Celibertim. Pianista poprosił wówczas o rozłożenie wokół fortepianu prac artysty i w czasie rzeczywistym począł reagować na zgromadzone wokół dzieła sztuki, korzystając zarówno z klawiatury jak i znajdujących się w zasięgu ręki metalowych przedmiotów. Usłyszawszy efekt, szef wytwórni ECM Manfred Eicher namówił pianistę do kontynuacji tej formy wypowiedzi, gdyż powstałe w ten sposób "dźwiękowe rzeźby" doskonale korespondowały ze specyficzną charakterystyką profilu ECM.


Dla pianisty album ten jest rodzajem pamiętnika, w którym swe muzyczne odbicie znalazły wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej działalności artystycznej. W grze Włocha bez trudu odnajdziemy echa fascynacji włoskim renesansem i twórczością kompozytorów barokowych. W specyfikę muzyki dawnej Glauco Venier sprytnie zaszczepia nowoczesne akordy i jazzowe improwizacje nasiąknięte klimatem północnej części Włoch.
Tytułowe "miniatury" to rodzaj fascynujących dźwiękowych epizodów, przez które artysta przeprowadza słuchacza wciągającą muzyczną narracją. Venier gra w sposób bardzo zdyscyplinowany, potrafiąc w wyjątkowy sposób dostosować się do danej chwili.


Poza formami minimalistycznymi ("Ritual", "Tiziano's Painting", "Madiba", "Visible Spirit", "Deep And Far", czy zagrany na dzwonach "Abstractio") w nagraniach odnajdziemy też całe mnóstwo urzekających najczystszym pięknem melodii. Do takich tematów należy utwór ormiańskiego filozofa, mistyka i przywódcy duchowego jakim był żyjący na przełomie XIXI i XX wieku Georgij Gurdżijew. Skomponowana przez niego wspólnie z Thomasem de Hartmannem forma "Asian Songs and Rhythms No.40" to piękna miniatura oparta na korzeniach muzyki z Kaukazu i Azji Środkowej.
Z wyjątkowym pietyzmem muzyk podszedł do "Krunk", kompozycji tureckiego mnicha, dyrygenta chóralnego i muzykologa Komitasa Wardapeta, powszechnie uważanego za twórcę współczesnej muzyki ormiańskiej.


Subtelny nastrój albumu potęgują autorskie utwory pianisty: "Byzantine Icon", "Serenity" i "Prayer", pełne przestrzeni i ciszy traktowanej przez Veniera niczym pełnoprawny instrument.
Na "Miniatures" Glauco Venier sięgnął raz jeszcze po utwór pierwotnie nagrany przez niego w roku 2012 wraz z wokalistką i malarką Alessandrą Franco. To przepiękny temat "Gunam", który dał tytuł ich wspólnemu albumowi.


To po prostu piękna płyta, na której niemal każdy dźwięk niespiesznie wybrzmiewa aż do całkowitej ciszy. Ta muzyka smakuje najlepiej późnym wieczorem, z dala od zgiełku i codziennych spraw. Im większa koncentracja i wyciszenie, tym bardziej zasmakujemy magii tego wyjątkowego muzycznego seansu. 

(Source: unknown)

Release date: 10.06.2016
ECM 2385

1.RITUAL

(Glauco Venier)

03:15

 

2.TIZIANO’S PAINTING

(Glauco Venier)

04:13

 

3.NO. 40

(Georges I. Gurdjieff, Thomas de Hartmann)

02:40

 

4.BYZANTINE ICON

(Glauco Venier)

03:26

 

5.SERENITY

(Glauco Venier)

04:24

 

6.ABSTRACTIO

(Glauco Venier)

02:13

 

7.PRAYER

(Glauco Venier)

03:40

 

8.GUNAM

(Alessandra Franco)

05:13

 

9.MADIBA

(Glauco Venier)

02:52

 

10.THE TEMPLE – WAR – LITANIES

(Glauco Venier)

08:05

 

11.KRUNK

(Komitas Vardapet)

03:35

 

12.AVE GLORIOSA MATER SALVATORIS

(Anonymus C13)

03:39

 

13.VISIBLE SPIRIT

(Glauco Venier)

02:09

 

14.DEEP AND FAR

(Glauco Venier)

01:38

 

15.CE JOUR DE L’AN

(Guillaume Dufay)

03:51

bottom of page