Tõnu Kaljuste Conductor
Tõnu Kaljuste Conductor
„KUARA” to wyjątkowy muzyczny projekt zainspirowany rosyjskimi prawosławnymi psalmami oraz ludowymi piosenkami ugro-fińskimi z rejonów Udmurtii, Vepsy and Karelii. Perkusista Markku Ounaskari i pianista Samuli Mikkonen są znanymi fińskimi jazzowymi sidemanami (dziennikarz Petri Silas napisał kiedyś, że łatwiej jest wymienić grupy, w których Ounaskari nie grał), ale ich zainteresowania nigdy nie ograniczały się jedynie do jazzu. Ludowe melodie stały się tu punktem wyjścia do swobodnych improwizacji. Na płycie przeważa kontemplacyjna atmosfera, tematy i pasaże instrumentalne kontrapunktowane są ciszą.
„Kuara” w języku Udmurt oznacza dźwięk. Ounasakari komentuje: „Interesujemy się z Samulim muzyką folkową różnych plemion fińskich zamieszkujących obecnie na terytorium Rosji. Ludy Udmurt, Vepsy i Karelii pochodzą od tych samych przodków, co Finowie, te języki mają również wspólne pochodzenie i jest między nimi wiele podobieństw. Silne tradycje muzyczne tych ludów mają zawsze religijny charakter.” Religijny charakter oznacza tu mistycyzm pogańskich kultur. Chrześcijaństwo pojawiło się w Udmurtii dopiero w 1870 roku. „Kultury Karelii, Vepsi i Udmurtii są częścią naszej historii. Pokochaliśmy te piękne, proste tematy, często są one bardzo melancholijne. Ta muzyka jest nam bliska i improwizowanie do tych melodii jest dla nas czymś naturalnym.”
Manfred Eicher zasugerował, by włączyć do programu płyty również prawosławne psalmy. Ounaskari: „Pomysł połączenia pogańskiej muzyki religijnej z tradycją prawosławną brzmiał znakomicie. Mój ojciec jest z pochodzenia Rosjaninem, jako dziecko chodziłem do cerkwi, słuchałem psalmów i śpiewów cerkiewnych. Dlatego wydało się to mi naturalne. Według nas zarówno folkowe pieśni jak i psalmy dobrze oddają naturę słowiańskiej kultury i muzyki tego kręgu. Oczywiście w fińskiej kulturze również występują olbrzymie wpływy słowiańskie.”
Samul Mikkonen debiutuje na płycie ECM. Określany jest, jako „najbardziej fiński pianista swojego pokolenia”, jego muzyka jest mocno nasycona elementami folku z Finlandii. Współpracował z trio Andersa Jormina i Auduna Kleive, brał udział w improwizowanych projektach Paula Rutherforda i George'a Haslama, oraz w projekcie Cobra Johna Zorna. Mikkonen również komponuje na różne składy instrumentalne – począwszy od orkiestry symfonicznej, przez big band, do grup kameralnych i składów jazzowych. Ma również bogate doświadczenie z brzmieniami syntetycznymi i generowanymi komputerowo w kontekście muzyki elektro-akustycznej.
Ounaskari grał z większością najznakomitszych fińskich jazzmanów oraz Lee Konitzem, Kennym Wheelerem, Tomaszem Stańko i Markiem Ducretem. Ounaskari poznał Manfreda Eichera w trakcie sesji do albumu „Starflowers” Sinikki Langeland (zawierającym kompozycje Sinikki do słów poety Hansa Børliego), na którym zagrał na instrumentach perkusyjnych.
Samuli Mikkonen - Piano
Per Jørgensen - Trumpet, Voice
Release date: 05.11.2010
ECM 2116
1.POLYCHRONION
(Traditional)
05:33
2.PSALM CXXI
(Traditional)
03:26
3.TUUIN TUUIN
(Traditional)
03:57
4.AALLOT
(Samuli Mikkonen, Markku Ounaskari)
03:07
5.INTROIT
(Traditional)
02:18
6.PITKÄ PAJO
(Traditional)
03:59
7.INTROIT / CHANGING PATHS 1
(Markku Ounaskari, Samuli Mikkonen)
02:53
8.THE GIPSY'S STONE
(Markku Ounaskari, Samuli Mikkonen)
04:35
9.PIKKUMETSÄ
(Markku Ounaskari, Samuli Mikkonen)
02:18
10.SOLDAT KELJANGÚR
(Traditional)
05:55
11.MOUNTAIN OF SORROW
(Markku Ounaskari, Samuli Mikkonen)
04:52
12.INTROIT / CHANGING PATHS 2
(Markku Ounaskari, Samuli Mikkonen)
02:32
13.SJUAN MAD'
(Traditional)
03:39
14.SJUAN GÚR
(Traditional)
04:44