Tõnu Kaljuste Conductor
Tõnu Kaljuste Conductor
Louis Sclavis po stonowanej, często acz ze smakiem odwołującej się do sampli i elektronicznych brzmień płycie "Napoli's Walls", na kolejnym nagranym dla ECM albumie postanowił "pohałasować". W tym celu do stałego współpracownika Francois Merville'a dokooptował trzech młodych muzyków. Doprawdy francuską młodzież rozpiera energia, co doskonale współgra z aktualnym nastrojem lidera.
Po wirtuozowskim solowym intro klarnetu czeka nas prawdziwe trzęsienie ziemi. Jednak po czterech pierwszych utworach Sclavis nieco się uspokaja - pojawiają się charakterystyczne dla niego nawiązania do bretońskiego folkloru ("Dialogue With a Dream"), wydobyty z samplera odgłos przypominający śpiew muezzina, wreszcie medytacyjny temat "Le Long du Temps" przywołujący nastrój kompozycji Oliviera Messiaena (czyżby nawiązanie do słynnego Kwartetu na koniec czasu?).
Bodaj nigdy wcześniej na płytach Sclavisa nie pojawiły się w takiej ilości i tak wyraźne inspiracje muzyką rockową, szczególnie słyszalne w grze sekcji rytmicznej i przesterowanych partiach gitary Maxima Delpierre'a.
Sclavis nie byłby sobą, gdyby nie umieścił też elementów muzyki free improv, czego przykładem może być krótki utwór "L'ecrit sacrifie". Wszystkie te elementy stapiają się w dzieło wyjątkowo spójne i, dzięki częstym zmianom nastroju, doskonale zaplanowane dramaturgicznie. Francuski klarnecista utrzymuje świetną formę, a jego nowy album choć nie należy do lekkich, łatwych i przyjemnych jest, mimo wszystko, komunikatywny nawet dla słuchaczy zainteresowanych zupełnie innymi gatunkami jazzu. Nie powinno to dziwić, boć wszak komunikacja językowa jest jego głównym tematem.